Správné čištění baterií v koupelně
11.09.2018 17:04
Vlivem špatné údržby může dojít k poškození povrchu koupelnových baterií. Jaké jsou zásady pro správné čištění dle doporučení výrobců?
Čistící prostředky
Nepostradatelnou složkou čistících prostředků pro odstranění vápenatých usazenin jsou kyseliny.
- používejte jen prostředky, na nichž je vysloveně uvedené, že jsou vhodné pro danou oblast použití
- nepoužívejte žádné čistící prostředky, které obsahují kyselinu solnou, kyselinu mravenčí nebo kyselinu octovou, protože tyto prostředky mohou způsobit závažná poškození
- nepoužívejte prostředky, které obsahují chlorová bělidla (jako např. Savo)
- také čistící prostředky obsahující kyselinu fosforečnou jsou použitelné jen v omezené míře
- použití abrazivně působících pomocných čistících přípravků a prostředků jako jsou čistící prášky, abrazivní houbičky a utěrky z mikrovláken je nutno vyloučit, protože mohou vyvolat poškození (poškrábaní)
- míchání čistících prostředků zásadně není povoleno
Čištění sanitárních armatur
- dávkování a dobu působení čistícího prostředku je třeba přizpůsobit specifickým požadavkům na daný objekt a prostředek se nesmí nechávat působit déle než uvádí výrobce
- pravidelným čištěním je třeba předcházet tvorbě vápenatých usazenin
- při čištění rozprašovačem se čistící roztok v žádném případě nesmí stříkat přímo na armatury, nýbrž se musí nastříkat na čistící textilii (utěrka nebo houba), protože mlha z rozprašovače by mohla proniknout do otvorů a spár armatur a vyvolat jejich poškození
- po čištění musí být provedeno dostatečné opláchnutí studenou vodou, aby se beze zbytku odstranily zbytky čistících prostředků.
- také zbytky prostředků pro osobní hygienu jako jsou tekutá mýdla , šampony a sprchové gely mohou vyvolat poškození. Také zde platí: po použití pečlivě spláchněte zbytky čistou studenou vodou.
- na plochách, které jsou již poškozené, dochází působením čistících prostředků k postupnému zvýraznění poškození.
- u plastových povrchů je třeba vyloučit kontakt s přípravky obsahujícími aceton (např. odstraňovač laku na nehty) a alkohol (např. parfémy a vlasové spreje)
Všeobecné pokyny výrobce armatur HANSA
- rohovými ventily, podomítkovými ventily a ostatními uzavíracími prvky by se mělo jednou za čtvrt roku otočit a zkontrolovat jejich funkci a těsnost
- ovládací prvek termostatu jednou měsíčně vyzkoušejte při plném průtoku vody, v celém rozsahu teplot, od zcela studené po zcela horkou. Přitom se odstraní a vyplaví případné usazeniny.
- Aerátory, sítka a trysky sprch je třeba čistit v pravidelných intervalech. Nepatrné usazeniny na tryskách sprch lze odstraňovat otření bříškem ruky nebo překartáčováním měkkým kartáčkem.